< späť

Cena Nadácie Tatra banky za umenie

Tatra banka, 2011

Monarch mal česť realizovať už 16. ročník slávnostného udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky za umenie, ktorý sa aj tento rok konal v priestoroch Novej budovy SND. V tento slávnostný večer udeľuje Nadácia ocenenia slovenským umelcom za ich prínos v oblasti umenia v piatich kategóriách - audiovizuálna tvorba, film, rozhlas a TV, divadlo, hudba, literatúra a výtvarné umenie. Od 13. ročníka sa udeľuje aj špeciálna cena – Mladý tvorca.
Historicky po prvýkrát si bronzovú sošku Múzy, ktorej tvorcom je Daniel Brunovský, v kategórii audiovizuálna tvorba, film, rozhlas a TV odniesli dvaja nominanti. Juraj Herz za réžiu filmu Habermannov mlyn a Marek Leščák za scenár k filmu Cigán. V kategórii divadlo vynieslo stvárnenie postavy Volumnia v divadelnej dráme Coriolanus ocenenie Anne Javorkovej. Martin Burlas a jeho hudba k inscenácii Mobil mŕtveho muža najviac zaujal v kategórii Hudba a Dušan Dušek s knihou Holá veta o láske zase v kategórii Literatúra. Vladimír Popovič získal sošku v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Déjà vu.
Eleganciu a svižnosť dodal galavečeru hudobný program, ktorý prirodzene pretkával odovzdávanie ocenení. V orchestrálnych úpravách známych hitov vynikajúci orchester pod vedením O. Rozsu zažiarili Svetlana Rymarenko, Martin Chodúr, Jana Kirschner s Kim Davis, Robo Grigorov a Fragile. Hostí pobavila MozART group, ktorí pricestovali až z Poľska.
Brilantné dialógy a smiech priniesla zohraná moderátorská dvojica Adela Banášová, ktorá na sebe predviedla šaty návrhára Marcela Holubca a Jiří Macháček, ktorý sa spolu so svojou kapelou MIG21 postaral o zábavu na after party po oceňovaní.